Lidé se mění, ale kořen zůstává.

Objev obřího prstence u Saturnu. Budou poblíž i lidé?

16. října 2009 v 15:48

Objev obřího prstence u Saturnu. Budou poblíž i lidé?


Prstenec kolem Saturnu
Prstenec kolem SaturnuZatím největší a zároveň nikdy nepozorovaný prstenec kolem planety Saturn objevili počátkem října astronomové z NASA.


Úkaz nalezli vědci díky objektivu Spitzerova vesmírného teleskopu. Prstenec se nachází na nejvzdálenějším okraji Saturnova systému a jeho orbita je odkloněná o 27 stupňů od roviny hlavního prstence Saturnu.

Nevšední přírodní jev tvoří řídká směsice ledových a prachových částic.
Saturnův největší prstenec
Saturnův největší prstenec v porovnání s velikostí samotné planety.
Foto: NASA

Podle mluvčí laboratoře NASA Whitney Clavinové je prstenec velmi rozptýlený a neodráží příliš mnoho viditelného světla. I tak jej ale infračervený Spitzerův teleskop byl schopný zaznamenat. Ačkoli prach v prstenci je velmi chladný - 193 stupňů pod nulou - září tepelnou radiací.

Hlavní část prstence začíná ve vzdálenosti asi 5,95 milionu kilometrů od planety a rozprostírá se do vzdálenosti 11,9 milionu kilometrů.

Člověk by přežil poblíž Saturnu

Se Saturnem se pojí i další zpráva. Vědci uvedli, že mají nový systém, na jehož základě prý lze vypočítat nejobyvatelnější vesmírné těleso. Podle něj by se člověku ve sluneční soustavě mimo Zemi nejlépe žilo na Saturnově měsíci Enceladu - ale jen v jeho podzemí.

Enceladus
Pod povrchem Encelada by údajně mohl žít člověk.
Foto: NASA

Mars, považovaný za nejpřirozenější náhradní planetu pro pozemšťany, vyšel z těchto měření podle serveru Spiegel Online až jako třetí.

Experti okolo Abela Mendeze z Portorické univerzity brali v potaz různé faktory ovlivňující pohostinnost kosmických objektů: teplotu, složení atmosféry, klima a vlhkost. Hlavní důraz přitom kladli na teplotu a vlhkost, protože obě lze podobně jako na Zemi nejsnáze změřit.

Jako základní činitel jim vyšla takzvaná standardní primární obyvatelnost (SPH), přičemž podle nich platí, čím vyšší SPH, tím lepší podmínky pro život. Země dosáhla hodnoty 0,7.

Vědci se ale nevěnovali jen zkoumání obyvatelnosti cizích těles, nýbrž se zaměřili i na vlastní "modrou planetu". Zde zjistili, že nejlepší podmínky pro život na ní panovaly v období křídy před 65 až 100 miliony lety, kdy Zemi vládli dinosauři. Tehdejší SPH dosáhlo hodnoty 0,9.

Moje!


Má zajímvost: Proč vědci zkoumají jiné planety, a snaží se vyhledat nějaké podmínky pro život? Proč? Mě se zdá, že Země podle mého názoru náš "nátlak" a jak s ní zarábíme, brzo nevydrží... A my zahyneme.
Upozornění: třiďte odpad, nezahazujte odpatky a vyhazujte nejlépe do koše či kam se třídí tyto odpatky... Ujišťuji vás, že Země vám to oplatí, jak se říká -třikrát se ti ot vrátí i s "úrokama".
Další zajímavost: Kdysi tu byli Dinosauři a další ještěři. Na Zem spadl prý velký meteorid. nebo se střetl s poloviční planetou než je Země - už si to moc nepamatuju)(bylo v televizi na ČT1) - lidé říkají že planetu padali meteoridy, pro mě je to minimální vysvětlení. Po několika miliardy či tisíce let se Země zotavila, a pak za několik X let tu byl život.
Co stoho vyplívá:

My neohrožujeme Zemi, ohrožujeme sami sebe!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je teďka?

Ráno 7.2% (12)
Dopoledne 15.7% (26)
Odpoledne 27.1% (45)
K večeru 14.5% (24)
Večer 19.3% (32)
Noc 7.2% (12)
Kolem půl noci 9% (15)

Komentáře

1 Miharu Miharu | Web | 17. října 2009 v 20:13 | Reagovat

Jestli dovolíš, mám na to trošičku jiný názor ;)

Vědci zkoumají nové místo pro život, protože ví, že Země tu nebude navždy. A lidem to prostě dává pocit nějaké naděje :D Je pravda, že se zabíjíme navzájem a je tu globální oteplování a všelijaké hrůzy... jenže ty tu byly vždycky - jen člověku to vadí :D Je ale dobře, že se tím lidé zabývají.

A tu závěrečnou větu bych ti trochu poupravila: My ohrožuje zemi a země ohrožuje nás.
Teď už se můžeme naučít jen žít v souladu... jedině tak můžeme přežít co nejdéle ;)

uf... a to je vše dámy a pánové xD

2 Dajna Dajna | E-mail | Web | 17. října 2009 v 20:17 | Reagovat

ehm... když  vypotřebujeme uhly vykacime všechny stromy tak my umřeme... ale země se zotavi za několik x tisíc let XD aha.... trošku si mě nepochopila co tím myslím...

3 Dajna Dajna | E-mail | Web | 17. října 2009 v 20:27 | Reagovat

Tak jo... Tady to máš!

na zemi dopadl obrovský meteroid. při svém dopadu možná zahubil živočichy v nejbližším okolí jenže ti na druhé straně zeměkoule byli v klidu. ALE! při dopadu se zvedla obrovská vlna prachu a zamezila částečně průnik slunečním paprskům a také se usadila na rostlinách, které v tom případě nemohly dýchat. jenže v té době už existovali takový malý potvůrky - jednoduše savci  protože byli dinosauři obrovská zvířata, nedokázala přežít. jenže savci se pěkně schovali pod zem a až se prach konečně usadil (a že to trvalo pěkně dlouho) vylezli ven a tradá!!! vládnou světu až dodnes

4 Miharu Miharu | Web | 17. října 2009 v 20:34 | Reagovat

[3]: heléééé! to je moje bláznivá teorie! xD

5 Dajna Dajna | E-mail | Web | 18. října 2009 v 18:17 | Reagovat

[4]: však říkám: Tady to máš! aby sme se nehádali, kapišto?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama