Lidé se mění, ale kořen zůstává.

Přichází pátek 13. 11. 2009. Co všechno nám (ne)hrozí?

12. listopadu 2009 v 20:06

Přichází pátek 13. 11. 2009. Co všechno nám (ne)hrozí?

Pátek třináctého

/* <![CDATA[ */ var voteCurrentVoting = 0; var voteImageActive = '/static/cz/main/img/buttons/star-on.png'; var voteImagePassive = '/static/cz/main/img/buttons/star-off.png'; var voteImageHalf = '/static/cz/main/img/buttons/star-half.png'; var voteThanksPrefix = 'voting_thanks'; voteMediaID[voteMediaID.length] = 570278; /* voteInitialize(); */ /* ]]> */

Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto.

Po staletí je toto datum spojováno s neštěstím. Je to jen pověra, nebo má prokleté datum špatnou pověst zaslouženě?

Co náš čeká tento pátek třináctého?


Pátek 13. listopadu 2009 má vibraci 8. Nic vám to neříká? Numeroložka Zdeňka Kavalová-Maixnerová vysvětluje: "To znamená, že zítřek je vhodný k uspořádání materiálních záležitostí."

Astoložka Hana Černá s ní souhlasí: "13. listopad 2009 je dobré datum pro uzavírání obchodů. Své podvědomí můžeme naprogramovat na informaci, že budeme prožívat den k podnikání a zařizování."

To ale není všechno. "Zároveň den číslo 13 říká, že je dnem zranitelnosti, problémů se sebedůvěrou. Ale také je to den vztahů, porozumění sobě i druhým," dodává Černá.

Jinak má být zítřek den jako každý jiný, bez katastrof i průšvihů. Tedy kromě těch, které si na sebe svou pověrčivostí sami přivoláme... Dítě, které se na toto datum narodí, se nemusí ničeho bát, díky inteligenci bude mít dost síly, aby se proti špatnému znamení bránilo.


Pátku třináctého se spousta lidí bojí. Lékaři dokonce znají psychickou chorobu, která se jmenuje "triskaidekafóbie" - neboli chorobný strach z pátku třináctého.

Že se tento den děje něco moc divného, potvrzují i vědci. Například studie prestižního britského časopisu British Medical Journal z roku 1993 zjistila, že se tento den stává více dopravních nehod než kdy jindy.

Amerika panikaří

Nejvíc pátkem třináctého trpí nejpověrčivější národ světa - Američané. Podle údajů ze Stress Management Center and Phobia Institute mění asi 21 milionů Američanů v tento den své chování. Vyhýbají se služebním cestám, neuzavírají obchody a vůbec nejraději zůstávají doma na dovolené. Podle stejného zdroje stojí každý pátek třináctého americké daňové poplatníky až 900 milionů korun.


Numerologové varují


Z hlediska numerologie není třináctka nijak nešťastné číslo. Naopak. Třináctka je číslem dobrodruhů, lidí s fantazií. Astroložka Hana Černá tvrdí: "Sjednocuje uličnickou energii a nepohodlnou energii všech ostatních čísel. Ale problém je v naší pověrčivosti - kdo uvěří, že bude mít v pátek třináctého smůlu, ten si ji sám přivolává. Podvědomí uvede do chodu vnitřní síly, které ho spojí s jeho přesvědčením a vede ho k takovému jednání, až se nakonec pověra uskuteční."


Kde se vzalo prokleté datum?

Pátek byl pro křesťany nešťastný den. Přihodily se snad všechny špatné věci. Začalo to už v Ráji - právě v pátek Eva nabídla Adamovi jablko hříchu. A smůla pátky doprovázela i na našem světě: v pátek zabil Kain Ábela, ve stejný den začala potopa světa i zmatení jazyků v Babylonu. Největší prokletí se ale s pátkem spojuje od dob Ježíše Krista - právě v pátek, a k tomu třináctého, měl být ukřižován. U Poslední večeře sedělo třináct lidí a tím třináctým byl zrádce Jidáš...


Třináctka se vůbec nelíbila ani pythagorejcům, kteří věřili, že se svět řídí podle čísel. Zatímco dvanáctka pro ně znamenala dokonalost a řád, třináctka ho popírala a narušovala. Znamenala chaos, zmatek a nelogičnost.Kdo všechno se bál pátku třináctého
Napoleon Bonaparte

Napoleon BonaparteOdmítal svést 13. bitvu - věřil, že ji prohraje. Proto se jí vyhýbal, jak jen to šlo.
Bismarck
kancléř BismarckSlavný německý kancléř patřil mezi největší pověrčivce. Pátku třináctého se bál tolik, že na toto datum odmítal podepisovat jakékoliv smlouvy.
Goethe
J. W. GoetheVyhýbal se pátkům třináctého nesmírně rafinovaně: odmítal vylézt z postele. Škoda, že to nemůže udělat každý...
Arnold Schonberg
Arnold SchonbergTalentovaný hudebník se pátku třináctého bál zcela panicky. Proto odmítl 13. července 1954 opustit lůžko. Nebylo mu to nic platné - zemřel 13 minut před půlnocí.

Od té doby začalo mít spojení pátku a třináctky špatnou pověst. Opravdu prokletým dnem se ale pátek třináctého stal až ve 14. století. Tehdy, v pátek 13. října 1307 se francouzský král Filip IV. rozhodl zničit templářský řád. Templáři byli pozatýkáni, jejich majetek zabaven a řada z nich skončila na popravišti - včetně velmistra Jaquese de Molay.

Letošek a výhled do budoucnosti

Rok 2009 byl na pátky třináctého opravdu bohatý - zažili jsme už dva a zítra na nás čeká třetí. Taková koncentrace nešťastných dní ještě v 21. století nebyla a naštěstí ani už dlouho nebude. Například příští rok na nás čeká jen jediný, a to v srpnu. Další tři pátky třináctého v jednom roce na nás čekají až v roce 2012.


Že se pátek a třináctka magicky přitahují, tvrdí nejen numerologové a astrologové, ale také matematici. Podle výpočtů zkrátka třináctý den kalendářního měsíce připadá na pátek nejčastěji.

Co se stalo v pátek třináctého:


Historici jsou skeptičtí - neexistuje žádný seznam nešťastných událostí, které by se staly na pátek třináctého. Co se tedy stalo na toto datum významného a zajímavého?
Bouře století v Buffalu:V říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo obrovská sněhová bouře, která zabila 3 osoby a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Říká se jí také Bouře armagedonu.
Pekelná dvojčataV pátek 13. června 1986 se narodila dvojčata, sestry Mary-Kate a Ashley Fuller Olsenovy. Mnozí kritici to označují za největší filmovou tragédii.
Černý pátek na burzePátek 13. října 1929 došlo k jednomu z nejhorších pádů světových burz. Akcie toho dne padly o desítky procent.
Armáda na odpisV pátek 13. listopadu 1942 začala námořní bitva u Guadalcanalu. Pro Japonce to byl opravdu pořádný pátek třináctého - prohráli na celé čáře…
Konec pražského jaraV pátek 13. září 1968 byly v Československu přijaty 2 zákony: první dovoloval činnost jen stranám a organizacím spojeným s Národní frontou a druhý umožňoval národním výborům zakázat nebo rozpustit veřejné shromáždění.
Požár stoletíV pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5000 domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.
Prokletá raketaKdyž odstartovala americká raketa Apollo 13 , bylo to 13. dubna 1970. K výbuchu pak došlo ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času.
Smrt rytířů13. října 1307 byly zatčeny tisíce templářů. Byli obžalováni z hereze a většina přišla o život.
Mistr hrůzy13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock, režisér hororů
Hudební děsV pátek 13. února 1970 vydala kapela Black Sabbath své první albun. Chtěla tím podtrhnout jeho zlo.

Zdroj: Tu*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je dneska za den?

Pondělí 15.1% (37)
Úterý 13.5% (33)
Středa 15.5% (38)
Čtvrtek 13.1% (32)
Pátek 12.7% (31)
Sobota 17.1% (42)
Neděle 13.1% (32)

Komentáře

1 Nata :)) Nata :)) | Web | 17. listopadu 2009 v 19:28 | Reagovat

zaujimavee...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama