Lidé se mění, ale kořen zůstává.

Úvodem - Kořeny jógy

30. listopadu 2009 v 15:08 |  Kundalinijoga - Harmonie těla a duše
Úryvek:

Recituji: "Většina lidí, kteří si přejí
žít v klidu a míru,
pokojným žívotem v síle
a slitování, v charakternosti
a odpovědnosti, přijde k józe
a bude praktikovat jakoukoli
formu, která jim přináší štěstí."
- jogín Bhadžan
Úvodem
Kořeny jógy
Slovo jóga pochází ze staroindického jazyka zvaného sanskrt a znamená spojení, sjednocení, jařmo, jho. Názorně si ji můžeme představit jako popruh svazující tělo, mysl a duši. V postatě je jóga spojením jednotlivých složek bytosti s univerzální duší. Protože jí stejně jako náboženským povinnostem věnujeme čas každý den, jóga není náboženstvím. Přesnější je zařazení jógy mezi starověké vědy.

Nejranější formy jógy vznikly již před 10 000 léty. Jedny z nejstarších záznamů o józe přinesly svitky nalezené ve starověkém Tibetu. Jako všeobecně známá metoda pro povznesení vědomí má jóga kořeny v řadě starých kultur - kupříkladu v čínské, indické a mayské.
Nejznámějším pramenem je indická kultura, která jóga schraňuje jako poklad už tisíce let. Ve vykopávkách pozůstatků dvou starověkých indických měst, datovaných do let 1800 před Kristem, byly objeveny doklady o pojetí a praktikování meditace. V průběhu staletí střežili posvátnou vědu jogíni v jeskynních a pralesních obydlích. Poznatky o ošetřování, údržbě a ochraně lidského těla, mysli a duše pak jednotliví učitelé předávali vybraným žákům, které považovali za hodny takové cti.


Jen k tomu dodávám: vše, co bude v rubrice Kundalinijoga - Hrmonir těla a duše, píši sama ako že opisuji s knížky a fíte jakou ráci mi o dá? Tak prosím všechny kdyby náhodou chtěli kopírovat na svou stránku, napište mi do komentáře a vášu stránku, áno? A pak když vám to dovolím prosím také zdroj, ju? pp
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je teďka?

Ráno 7.2% (12)
Dopoledne 15.7% (26)
Odpoledne 27.1% (45)
K večeru 14.5% (24)
Večer 19.3% (32)
Noc 7.2% (12)
Kolem půl noci 9% (15)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama