Lidé se mění, ale kořen zůstává.

Pentagon chystá úklid nepořádku na oběžné dráze Země

30. prosince 2009 v 15:45 | Novinky.cz

Pentagon chystá úklid nepořádku na oběžné dráze Země

Americká agentura DARPA, která má v Pentagonu na starosti rozvoj novátorských technologií, připravuje studii o odstraňování odpadků, které se hromadí na oběžné dráze okolo Země.
/* <![CDATA[ */ var gData = [ { alt : "Záměrně přehánějící ilustrace Evropské vesmírné agentury varující před vznikem smetiště na oběžné dráze Země.", description : "Záměrně přehánějící ilustrace Evropské vesmírné agentury varující před vznikem smetiště na oběžné dráze Země.", author : { author : "", authorUrl :"", source : "ČTK/AP", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:""}, big : { url:"http://media.novinky.cz/642/156423-gallery1-hw25e.jpg", width:701, height:393 } } ]; new SZN.GalleryMaker('singleTop','gallPicture',pictureConf,gData); /* ]]> */
Záměrně přehánějící ilustrace Evropské vesmírné agentury varující před vznikem smetiště na oběžné dráze Země.
FOTO: ČTK/AP
Včera 7:26
Součástí příprav studie se stala podle webu SpaceflightNow i konference, které se zúčastnilo na 300 odborníků na vesmír. Byli mezi nimi zástupci americké vesmírné agentury NASA, evropské ESA, ruského Roskosmosu a dalších institucí, jež vysíláním nových družic a raket přispívají k nepořádku na orbitě.
Řečníci nabídli nejrůznější řešení, mezi nimiž "zametání" laserem a odtlačování odpadu do méně používaných oblastí oběžné dráhy patřilo ještě k těm méně exotickým. Slovo dostali i zastánci využití slunečních plachet nebo tetherů - lan spojujících dvě či více družic.
Na oběžné dráze dnes krouží 15 tisíc předmětů, které mají větší průměr než 10 cm. Jde převážně o zbytky raket nebo o nepoužívané družice. Úlomků a zlomků menších než dlaň jsou statisíce.
Vědci varují, že kvůli odpadu bude narůstat počet srážek na orbitě, což může zasáhnout komunikační satelity a další funkční zařízení. Taková nehoda se už odehrála letos v únoru, kdy se ruská družice Kosmos srazila s telekomunikačním satelitem Iridium - a kvůli této srážce přibyly k vesmírnému odpadu další dva tisíce úlomků. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je dneska za den?

Pondělí 15.1% (37)
Úterý 13.5% (33)
Středa 15.5% (38)
Čtvrtek 13.1% (32)
Pátek 12.7% (31)
Sobota 17.1% (42)
Neděle 13.1% (32)

Komentáře

1 Bang-Senpai ^:_:^ Bang-Senpai ^:_:^ | Web | 30. prosince 2009 v 21:06 | Reagovat

Už bylo na čase,aby někdo ten odpad začal řešit...
Já jdu na Silvestra s kámošem do našeho oblíbenýho podniku na oslavu,bude tam pár známých lidí,tak uvidíme :)
Co Ty?

2 Oroniel15 - SB:-* Oroniel15 - SB:-* | Web | 30. prosince 2009 v 21:47 | Reagovat

tak já mam všechny bojové sporty přímo ve městě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama