Lidé se mění, ale kořen zůstává.

Kameny u Lemberku považují lidé za zázračné

2. ledna 2010 v 14:41 | Novinky,cz

Kameny u Lemberku považují lidé za zázračné

Prošlapaná cesta v lesíku mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí vede k oblíbenému komplexu velkých kamenů zasazených do země, přestože místo není zaneseno na mapě a nepatří mezi pamětihodnosti, těší se velké oblibě. Někteří lidé věří, že kameny vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.
V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země. Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.
Celkem 5 fotografií
/* <![CDATA[ */ var gData = [ { alt : "V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země. Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.", description : "V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země. Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.<img src="http://stat.novinky.cz/?galleryId=17927" alt="" width="1" height="1" class="hide" />", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/621/196218-icon1-j3qt8.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/621/196218-gallery1-j3qt8.jpg", width:400, height:225 } }, { alt : "Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk. ", description : "Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk. ", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/621/196219-icon1-bod3y.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/621/196219-gallery1-bod3y.jpg", width:400, height:225 } }, { alt : "Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii.", description : "Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii.", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/622/196220-icon1-vmtjn.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/622/196220-gallery1-vmtjn.jpg", width:400, height:225 } }, { alt : "Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.", description : "Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/622/196221-icon1-ds2ie.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/622/196221-gallery1-ds2ie.jpg", width:400, height:225 } }, { alt : "Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.", description : "Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/622/196222-icon1-y0r24.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/622/196222-gallery1-y0r24.jpg", width:400, height:225 } } ]; new SZN.GalleryMaker('gallery','gallPicture',galleryConf,gData); /* ]]> */
V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země. Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.
FOTO: Fiala Břetislav, ČTK
Dnes 12:00 - Jablonné v Podještědí (Liberecko)
I když se traduje, že obří kameny jsou nedávno objevenou keltskou svatyní, ve skutečnosti však žádnou výjimečnou historii nemají. V roce 1991 si je tam nechal během sochařského sympozia na zámku Lemberk přivézt z lomu v Polevsku akademický sochař Jiří Beránek a pomocí jeřábu je pak v rokli někdejší pískovny rozmístil. Čedičové kamenné pilíře lemují také klikatou pěšinku k menhirům.
Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii.
//<![CDATA[ var data_196220 = [{ alt : "Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii. ", description :"Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii. ", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/622/196220-top_foto2-vmtjn.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/622/196220-original1-vmtjn.jpg", width:800, height:532 } }]; //]]>
Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii.
FOTO: Fiala Břetislav, ČTK
"Cesta má dvojí prohnutí symbolizující linii hada, jednadvacet kamenů v kruhu znázorňuje setkávání starých kultur a civilizací," upřesnil Beránek. Sousoší podle něj nikdy nebylo kompletní, chyběly v něm ještě dva sloupy z leštěné žuly, které měly vyjadřovat časovou smyčku. "Tedy to, že čas je relativní a může plynout i obráceně," dodal autor, který dal svému dílu název Bezčasí.
Jakub Kaše, který umělecká sympozia na Lemberku jako jednu z doprovodných akcí proti těžbě na Tlustci v 90. letech pořádal, říká, že místo si oblíbili i léčitelé a šarlatáni. "Někdy k němu míří celé skupiny lidí a pořádají tam ozdravné obřady a rituály. Údajně také přisoudili každému kamenu schopnost dávat energii jinému orgánu lidského těla," poznamenal Kaše.
Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.
//<![CDATA[ var data_196221 = [{ alt : "Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu. ", description :"Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu. ", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/622/196221-top_foto2-ds2ie.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/622/196221-original1-ds2ie.jpg", width:800, height:539 } }]; //]]>
Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.
FOTO: Fiala Břetislav, ČTK
Zvláštní silové působení tam ale prý našli i astrologové. Někdejší místní učitel Jaroslav Oplt zase vzpomíná na Vyznavače Slunce, kteří se ke kamenům vydali.

Lidé zarputile věří v magii kamenů

Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk. "Když jim řekneme, že nemají vlastně žádnou bohatou minulost, ani nám nevěří a přou se s námi, že neznáme okolí," podotkla průvodkyně Šárka Procházková.
Potřeba vztyčovat nebo přemisťovat velké kameny provází lidi odpradávna. V Evropě je nejvíc menhirů asi ve francouzské Bretani a v Británii. Proslulé jsou kamenné řady v Carnaku nebo anglický Stonehenge. Na Britských ostrovech je vžitá teorie, že kameny tvoří neviditelné linie, které spojují významné energetické body v krajině. Někteří lidé prý mají schopnost působení těchto sil vnímat, podobně jako proutkaři umějí najít vodu. V Čechách jsou menhiry spojovány s pohanstvím.

Hrálo se zde i divadlo

Ke kamenům u Lemberku chodí i herec libereckého divadla F. X. Šaldy Václav Helšus, který má nedaleko v Markvarticích chalupu. Jednou tam dokonce uspořádal divadelní představení Hádání o mistra Jana. Bylo podle něj tisíckrát lepší než na stálé divadelní scéně.
Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk.
//<![CDATA[ var data_196219 = [{ alt : "Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk. ", description :"Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk. ", author : { author : "Fiala Břetislav", authorUrl :"", source : "ČTK", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.ctk.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/621/196219-top_foto2-bod3y.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/621/196219-original1-bod3y.jpg", width:800, height:1202 } }]; //]]>
Na mystické místo se často ptají i návštěvníci zámku Lemberk.
FOTO: Fiala Břetislav, ČTK
Energii u kamenů Helšus ale nehledá, chodí k nim jen tak rozjímat, někdy si vyleze na jeden z nich a pozoruje přírodu. "Viděl jsem tam zajíce a jezevce a taky tam rostou houby. Je to jedno z míst, kde se cítím dobře," řekl.
Kaše chce v příštím roce uspořádat výstavu, která připomene sochařská díla vytvořená při sympoziích. "Bude zvlášť aktuální, protože těžaři chtějí obnovit těžbu na Tlustci," řekl.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl/a jsi tu? Na mém blogu.

Klik sem!

Komentáře

1 Bang - Senpai ^:_:^ Bang - Senpai ^:_:^ | Web | 10. ledna 2010 v 20:51 | Reagovat

Zvláštní místo....

2 SusanneCAMPBELL19 SusanneCAMPBELL19 | E-mail | Web | 30. listopadu 2011 v 12:12 | Reagovat

I propose not to hold off until you get enough money to buy different goods! You can just get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a> or just commercial loan and feel free

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama